חזרה לתוצאות החיפוש

קייטנת הקיץ של האופרה הישראלית - קייטנה חווייתית עם מדריכי האופרה הישראלית

 • שם:
  קייטנת הקיץ של האופרה הישראלית
 • עיר/ישוב:
  תל אביב
 • כתובת:
  לאונרדו דה וינצ'י 28
 • תאריך תחילה:
 • תאריך הסיום:
 • ימי פעילות:
  א-ה
 • שעות הפעילות:
  9:00-13:30
 • טווח הגילים:
  6-10
 • מנהל/ת:
  מרגלית
 • טלפון:
 • דוא”ל:
 • שם:
  קייטנת הקיץ של האופרה הישראלית
 • עיר/ישוב:
  תל אביב
 • כתובת:
  לאונרדו דה וינצ'י 28
 • תאריך תחילה:
 • תאריך הסיום:
 • ימי פעילות:
  א-ה
 • שעות הפעילות:
  9:00-13:30
 • טווח הגילים:
  6-10
 • מנהל/ת:
  מרגלית
 • טלפון:
 • דוא”ל:

גם ילדים אוהבים אופרה!

גם ילדים אוהבים אופרה! – מופעי ילדים באופרה הישראלית

ילדים הם הקהל הקשוח ביותר – כך יעיד כל אחד שמופיע בפניהם. הם כנים, קצרי סבלנות ולא מפחדים להגיד מה הם חושבים (גם אם זה באמצע הסצנה...). יחד עם זאת, הם בעלי ראש פתוח, דמיון פורה, חוש הומור ורגישות, ואלה הם שהופכים אותם לקהל הטוב ביותר. האופרה הישראלית יוצרת תוכן ייחודי עבור הקהל הצעיר מזה שנים רבות, וממשיכה לעשות זאת ביתר שאת גם בעונה הנוכחית תוך שימת דגש על תכנים איכותיים ומהנים.

האופרה הישראלית שמה לעצמה מטרה להנגיש את עולם האופרה עבור ילדים, חזון אליו שותפים גופי המוסיקה הקלאסית והתרבות בארץ ובעולם ששואפים להזרים קהל חדש וצעיר אל האולמות. הדרכים לעשות זאת רבות ומגוונות, אך ברור לכל שחינוך להקשבה ואהבת מוסיקה מגיל צעיר, היא המפתח. אמנם המפגש בין עולם האופרה לקהל צעיר אינו מובן מאליו – מדובר במדיום מורכב, שמצריך התנסות ולמידה, אך דווקא הגרנדיוזיות האופראית הופכת את האופרה לעולם שילדים מתאהבים בו.

מתוך תפישת עולם זו מפגישה האופרה את הקהל הצעיר עם העולם האמנותי של האופרה במגוון רחב של פעילויות.

אופרה לילדים בבית האופרה

האופרה מציעה מגוון מופעים המותאמים במיוחד לילדים. במופעי שעת אופרה לגיל הרך מותאם התוכן האופראי לקהל זה, האופרות נבחרות בקפידה, עוברות קיצור ועריכה ומתורגמות לעברית. כך נולדו שעות האופרה האהובות שמציגות מזה שנים, ומושכות קהל ילדים ממגוון גילאים, ה"מעריצים המושבעים" מכירים את שעות האופרה בעל פה. האופרות של מוצרט, לדוגמא, מהוות כר פורה ליצירת עיבודים לילדים, בזכות השפה המוסיקלית המיוחדת שכובשת את נפשם של הילדים בן רגע. חליל הקסם היא קלסיקה של ממש, עם סיפור האהבה של טמינו ופמינה ושלל דמויות צבעוניות כמו פפגנו ומלכת הלילה - מתקבלת אגדת ילדים של ממש. עוד קלאסיקה באכסדרת האופרה, היא תיבת ההפתעות של מוצרט - הצגה המורכבת ממגוון אריות ואנסמבלים מהאופרות של מוצרט ביניהן כך עושות כולן, נישואי פיגרו וחליל הקסם. האופרה הנזל וגרטל חושפת את הילדים למוסיקה רומנטית ועשירה ביותר, היישר מגרמניה של המאה ה-19. יתרונה בכך שאין בה דיאלוגים וכולה שירה צרופה, וכך ההצגה כולה משופעת במוסיקה המיוחדת של הומפרדינק. בסינדרלה, זוכים הילדים לשמוע את האגדה המוכרת והאהובה עליהם בצורה מקורית: האם החורגת והאחיות הרעות מוצגות בצורה גרוטסקית ומלאת הומור, ויחד עם המוסיקה הקלילה והאנרגטית של רוסיני, מתקבלת שעת אופרה מלאת חן.

השנה יתחדש רפרטואר שעות האופרה בהצגה חדשה בהשראת האופרה רוסלקה מאת דבוז'ק, על פי הסיפור של בת הים הקטנה. בת הים והמכשפה הערמומית שרוצה לגנוב את קולה, יכבשו מחדש את הילדים, הפעם עם קול אופראי ומוסיקה צ'כית נוגעת ללב. בת הים הקטנה היא לא היחידה שתצטרף לעולם האופראי של הילדים השנה: אליסה בארץ הפלאות, היצירה המקורית של דוד זבה, תשוב לבמה בגרסה חדשה, עם הליברית המשעשע בעברית, והדמויות הצבעוניות והמשוגעות שהילדים מכירים מסיפורו של לואיס קרול. מה עושות האיילות הוא מופע חדש שיעלה גם הוא בקרוב, ומציג עיבודים אופראיים חדשים לשירי המשוררים הקלאסיים לילדים – על כך עוד נרחיב בהמשך.

העונה הקרובה היא בסימן הרחבת היצע התכן האיכותי והמקורי שהאופרה מציעה לקהל הצעיר מזה שנים. ההשקעה הגדולה באפיק זה, נובעת מתוך שליחות עמוקה לחשוף כמה שיותר ילדים לעולם המופלא של האופרה, ולאפשר להם לפתח את היכולת ליהנות ממנה וממדיומים אמנותיים אחרים, בהווה ובעתיד.

פעילויות חינוך בבתי ספר ובקהילה

כחלק מהבנת החשיבות שבחשיפת הדור הצעיר לעולם המוסיקה הקלאסית בכלל והאופרה בפרט, האופרה הישראלית מפעילה מזה שנים תכניות חינוך בבתי ספר ובגנים ברחבי הארץ. התכנית כוללת מפגשים בכיתות הלימוד של בתי הספר שמטרתם הכנת הילדים לצפייה בהפקות שמגיעות אל היכלי התרבות המקומיים. מפגשים אלה מעניקים לילדים היכרות חווייתית עם עולם האופרה דרך אינטראקציה אינטימית עם הצוות האמנותי. די במבט אחד בפניהם המשתאות של הילדים, ובחיוך שעל פניהם – בכדי להבין איזה רושם עמוק מותירים עליהם מפגשים אלה.

אחד הפרויקטים החינוכיים המיוחדים מסוג זה, התקיים מזה 4 שנים בבית הספר הערבי-יהודי "וייצמן" ביפו. ילדים בכיתות ב'-ד' קיבלו העשרה בתחום האופרה פעמיים בשבוע במשך השנה כולה, בדמות מפגשים, סיורים מאחורי הקלעים בבית האופרה, וחזרת מקהלה שבועית בה הם מקבלים גם ניסיון מעשי. שיאו של התהליך במופע סוף שנה בהשתתפות התלמידים, בו צופים מורים, הורים וחברים. עד כה הועלו הפקות של חליל הקסם, צלילי המוסיקה ובשנה שעברה – סיפור הפרברים - אלו אף צפו בהתרגשות בהפקה של אותו מחזמר שהועלה בתיאטרון הקאמרי. באותו יום שלחה אחת האימהות מסרון ובו היא מביעה את התלהבותה מהתגובה הנרגשת של בנה בעת הצפייה בהצגה, בעודו שר בעל פה את כל שירי המחזמר. המסרון הזה רק ממחיש את חשיבותו של הפרויקט.

מיזם נוסף במסגרת הפעילות החינוכית הכלל ארצית של האופרה, הוא פרויקט אופרה בקהילה: פרויקט המשותף לאופרה ולמשרד התרבות במסגרתו כבר למעלה מעשור מפיקה האופרה מידי שנה הפקות אופרה קהילתיות בשיתוף כישרונות מקומיים בישובים ברחבי הארץ. במהלך הפרויקט מגיעה האופרה לעשרות ישובים ברחבי הארץ מאילת ועד קרית שמונה. במסגרתו עובד צוות אמנותי של האופרה עם מתנ"סים, בתי ספר למחול ומשחק, מקהלות, ותזמורות, ויחד מעלים הפקה אופראית מלאה בהיכל התרבות המקומי. יום הבכורה הופך ל"יום חג" של הקהילה, שכולה מתכנסת לצפות - לפעמים בפעם הראשונה – במופע אופרה. ההתרגשות גדולה עבור המשתתפים כולם: הילדים שנהנים מאור הזרקורים, והצוות האמנותי שחש סיפוק רב מהתוצאה של התהליך המתמשך - שמפתיעה ומרגשת בכל פעם מחדש.

כל אלו ועוד פעילויות רבות נוספות מייצרות מפגש ראשוני עם הקולות הגדולים, המוסיקה הסוחפת, התלבושות והסיפורים - שכובשים את ליבם ובתקווה שאף זורעים את הזרע להנאה מוסיקלית ולסקרנות אמנותית, בבגרותם.