חזרה לתוצאות החיפוש

מוזיאון הרכבת -

 • שם:
  מוזיאון הרכבת
 • עיר/ישוב:
  חיפה
 • כתובת:
  תחנת רכבת חיפה מזרח
 • מנהל/ת:
  משרד
 • טלפון:
 • דוא”ל:

בראשית-ועל המוזיאון

מוזיאון הרכבת שוכן בתוך מתחם ששימש לפני עשרות שנים את נקודת יציאה של רכבת העמק, מסילת רכבת שפעלה בין חיפה לדמשק, תוך מעבר בצמח. הכינוי רכבת העמק אינו היה שם רשמי של הקו, אך היה נהוג בפי המקומיים שעשו שימוש באותה רצועת תחנות ביניים ברחבי צפון הארץ.

כיום קרויה התחנה בה שוכן המוזיאון "תחנת חיפה מזרח" , אשר למעשה אינה פעילה מבחינה ציבורית אלא משמשת בעיקר לעבודות מנהלתיות של רכבת ישראל ולאכסון ציוד כזה ואחר.

מוזיאון הרכבת הוקם בשנת 1983, זאת ביוזמת כלכלן רכבת ישראל בתקופתו מר אילן פלקוב, ביצוע היוזמה היה בשיתוף מלא מול רכבת ישראל. עד לשנת 2000, היה מאוכסן הציוד בסמוך למוסך הקטרים הותיק , שלידו ביתנים שונים המכילים את הציוד ה"קטן" יותר ושאר הפריטים שנאספו במהלך השנים.

בשנת 2000 הועברו הכלים הכבדים (הקרונות והקטרים) למתחם חדש בשטח התחנה, אשר כולל בתחומו גם את מוסך הקטרים ששופץ לשם מטרה זו.

במוזיאון רכבת ישראל מוצגים מאות פריטים ייחודים שנאספו במהלך השנים לטובת הצגתם במוזיאון, במקום מוצגים מהפריטים הקטנים ביותר כגון: בולים, עטים, כלי עבודה קטנים, ציוד מכני , פנסי רכבת ישנים ועד לציוד הכבד יותר שכולל מקושים , דגמי רכבות , חלקי מסילה ועוד.

מחוץ למבנה ישנו גשר גדול העובר מעל מספר מסילות פעילות, בהן חולפות רכבות מדי כמה דקות בין אם רכבות משא או נוסעים ומקביל, בסמוך למוזיאון – קרונות ישנים, ציוד מסילתי רב וקטרי רכבת עם היסטוריה לא קטנה.

*נגישות

במוזיאון קיימת גישה לעגלות ולכיסאות גלגלים ברב חלקי המוזיאון, אך לא ניתן להכניס כסאות גלגלים ועגלות רחבות לרוב הקטרים והקרונות ההיסטוריים.​

בטיחות!!

מוזיאון הרכבת ממוקם באתר תפעולי של רכבת ישראל ולכן יש לפעול בהתאם להוראות הבטיחות ולא להתקרב למסילות הרכבת הממוקמות במתחם.​​

מוזיאון הרכבת-סרטון תדמית