חזרה לתוצאות החיפוש

מוזיאון הפלמ"ח -

 • שם:
  מוזיאון הפלמ"ח
 • עיר/ישוב:
  תל אביב-יפו
 • כתובת:
  בית הפלמ"ח רחוב חיים לבנון 10
 • מנהל/ת:
  זאב לכיש
 • טלפון:
 • דוא”ל:

פלמ"ח - פלוגות המחץ של ארגון ה"הגנה" - הוקם בשנת 1941, בעיצומה של מלחמת העולם השנייה, עקב התגברות החשש מפלישת הכוחות הגרמניים לארץ-ישראל. הפלמ"ח, צבא מתנדבים מבני הנוער בארץ, היה לכוח הצבאי הסדיר של ארגון ה"הגנה".

בתום מלחמת העולם, הופנו מאמצי הפלמ"ח למאבק בשלטון המנדט הבריטי ולפעולות ההצלה וההעפלה של ניצולי השואה לארץ-ישראל. גולת הכותרת בפעילותו של הפלמ"ח, היתה המאבק על עצמאותה של מדינת ישראל בעת מלחמת העצמאות, שבה נטל הפלמ"ח חלק מרכזי.

מקרב 12 חטיבות ארגון ה"הגנה", שלוש היו חטיבות פלמ"ח, שהיוו את חוד החנית במלחמת העצמאות ובהקמת צבא הגנה לישראל. הפלמ"ח נבנה מראשיתו ככוח צבאי מקצועי שהצמיח מתוכו מחשבה צבאית וערכים, שהיו בין אבני הבניין של צה"ל. תנאי הקמתו ודרכי קיומו של הפלמ"ח בימים שקדמו לעצמאות ישראל, גיבשו אותו לכלל גוף חברתי וחלוצי. בסיסי הפלמ"ח היו בקיבוצים והמתגייסים עסקו באימונים צבאיים בצד העבודה במשק.

החיים בצוותא של נערים ונערות צעירים במחנות אוהלים - הרחק מבית ומלימודים - הולידו קבוצה מגובשת חברתית ורעיונית. בבסיסי הפלמ"ח צמחו לוחמים, ולצידם המשוררים הבולטים של זמנם, אנשי תיאטרון, ספרות, שירה וזמר. בין אוהלי הפלמ"ח צמחה ישראליות חדשה, שהתבטאה בסגנון דיבור, קירבה נפשית ודרך חיים. את סיפור הריעות, המאבק האישי, המיית הלב הצעיר למול המאורעות ההיסטוריים, מעביר מוזיאון הפלמ"ח למצטרפים ל"מסע".

התצוגה בנויה בסדר כרונולוגי והמעבר מתמונה לתמונה מסמן מעבר של שנה בזמן. הסיור נפתח ומסתיים באולם הנצחה לזכר 1187 חללי הפלמ"ח.

במסגרת שבוע הגבורה של יחידת המוזיאונים של משרד הביטחון (חנוכה תשע"ז, 2016), הושקה תצוגת מקבלי אות הגבורה בבית הפלמ"ח.

עם סיום מלחמת העצמאות הוחלט לתת ציונים לשבח על מעשי גבורה ואומץ לב מול פני האויב. לאחר דיונים רבים הוחלט על שני-עשר גיבורים אשר יקבלו את אות הגבורה. הוא הוענק לכל לוחם על ש"גילה גבורה למופת בחרפו נפשו בשדה הקרב".

תעודת הקלף נחתמה על ידי נשיא המדינה פרופסור חיים וויצמן ועל ידי ראש הממשלה ושר הביטחון מר דוד בן-גוריון. התעודות הוענקו בטקס רב רושם אשר נערך ביום פטירתו של חוזה המדינה תיאודור הרצל, כ' בתמוז תש"ט, 17 יולי 1949.

מקרב מקבלי האות, שבעה לוחמי היו חברי פלמ"ח, שנים מחטיבת גולני, שנים מחטיבת גבעתי ולוחם מחטיבה 8.

לוחמי הפלמ"ח: יוחאי בן-נון, יזהר ערמוני, יאיר רחלי, אברהם אביגדורוב, עמנואל לנדאו, צבי זיבל, זרובבל הורביץ.

לוחמי גולני: אריה עצמוני ואמיל בריג.

לוחמי גבעתי: בן ציון לייטנר ורון פלר.

לוחם חטיבה 8: סימן-טוב גנה.

סיפורי גבורתם מופיעים באתר הפלמ"ח.

חדר הנופלים נמצא בסמוך לספריית הבית ולארכיון הפלמ"ח. בחדר מאורגנות מגירות אישיות לכול נופל המכילות קלסר עם מידע על הנופל ועל מקום נפילתו. בנוסף מכילות המגירות תמונות, מסמכים, מכתבים, חוברות זיכרון, חפצים של הנופלים השונים אשר נמסרו על ידי בני המשפחות. בחדר הנופלים הותקנה מערכת "גלעד" ממוחשבת עם פרטי הנופלים, תמונותיהם, היחידות והקרבות בהם נפלו. על אחד מקירות החדר הוקם פסל מיוחד לזכר הנופלים ובו חקוקות מילות הנצחה מאת המשורר חיים גורי, לצד נר זיכרון מיוחד. חדר הנופלים משמש עבור בני המשפחות השכולות, מבקרים, בני נוער, חיילים ומתקיימות בו פעילויות הדרכה שונות. בחדר מוצבות כורסאות לנוחיות המבקרים, ספר אורחים. החדר מעוצב באופן מיוחד לשמירת קדושת החללים ולציון זכרם לעד.