חזרה לתוצאות החיפוש

מוזיאון בתי האוסף לתולדות צה"ל -

 • שם:
  מוזיאון בתי האוסף לתולדות צה"ל
 • עיר/ישוב:
  תל אביב-יפו
 • כתובת:
  יחזקאל קויפמן פינת רחוב המרד,
 • מנהל/ת:
  משרד
 • טלפון:
 • דוא”ל:

מוזיאון בתי האוסף של צה"ל הוא המוזיאון הרשמי של צבא הגנה לישראל. אלפי פריטים שנאגרו במשך שנים רבות במחסני הצבא, שוכנו מחדש בתאים, מדפים, במות, ארונות והיכלים במתחם המוזיאון, זאת לשם תצוגה מול המבקרים הרבים שפוקדים את המקום מדי יום.

במוזיאון עשרות כלי מלחמה כבדים , טנקים , משאיות , תותחים ניידים ואף נייחים, משוריינים ואוטובוסים ממוגנים מתקופת טרום הקמת מדינת ישראל.

המוזיאון כולו מתפרס על שטח של 22 דונם אדמה בלב תל אביב, על הגבול בין יפו לתל אביב ושוכן במרחק גדר אחת ממתחם התחנה (תחנת הרכבת של יפו).

בתצוגת המוזיאון כלי נשק שונים, ששימשו את ההגנה, אצ"ל, פלמ"ח וצה"ל במשך המאה ה-20. באוסף ובתצוגה נמצאים אקדחים (כולל אקדחים מיוחדים) ורובים, בהם העוזי, הגליל ותבור; תותחים כגון תותח נפוליאונצ'יק, רכב קרבי משוריין כגון (זחל"מים, טנקים ומשגרי רקטות). מוצגים כלי נשק ניסיוניים שפותחו בידי התעשיות הביטחוניות; ולצדם אמצעי לחימה שנלקחו שלל במלחמות ישראל, כגון משגרי קטיושה וטילי סאגר. התערוכות מוצגות הן בביתנים קטנים והן מחוץ לביתנים (בעיקר כלים כבדים).

לחילות השונים ישנם ביתנים, כשהחדש שבהם הוא ביתן חיל התקשוב, המציגים את היסטוריית החיל, תמונות היסטוריות ולעתים אף פינת הנצחה לאישיות ביטחונית בכירה (למשל: בביתן חיל ההנדסה יש פינת הנצחה לתא"ל דוד לסקוב).

מעבר לכמות האדירה של הכלים והפריטים המוצגים בסדר נדיר ומופתי במוזיאון בתי האוסף, ישנם פריטים בעלי משמעות היסטורית רבה כגון:

1.ביתן הטרור, ביתן המכיל כלי נשק וציוד שנתפס במהלך פעילות מבצעית נגד מבצעי טרור.

2. נשק ורקטות קאסם שנתפסו על סיפונה של ספינת הנשק קארין A.

3. רכבי השרד של ראשי ממשלה ושרי בטחון המקוריים!

4. מתנות ופריטים ייחודיים שניתנו לשרי הביטחון במהלך פגישות דיפלומטיות בין ארצות שונות לישראל.

5. אוטובוס ממוגן מסוג סנדוויץ' ששוחזר היטב על ידי מקימי המוזיאון.

6. ביתן הסליקים, מוצגים כלים ומכונית בהם הושתלו סליקים במהלך תקופת טרום מדינת ישראל.

7. ביתן מורשת חיל הקשר והתקשוב

8. תותחי טירן המקוריים שהועברו לשטח המוזיאון לאחר החזרת השטחים.

9. תחילת דרכה של התעשייה הצבאית מימי המחתרת ועד לימינו.

10. שדירת הטנקים שנלקחו שלל במהלך מלחמות ישראל הרבות.

טוב – אהבנו, איך מגיעים ?

מוזיאון בתי האוסף של צה"ל שוכן בצמוד למתחם התחנה ביפו , תחנת הרכבת הישנה של יפו ששופצה לפני מס' שנים והפכה למוקד תרבות ופנאי למשפחות ותיירים שמגיעים למתחם.