חזרה לתוצאות החיפוש

המוזיאון לתעופה וחלל בראשון לציון -

 • שם:
  המוזיאון לתעופה וחלל בראשון לציון
 • עיר/ישוב:
  ראשון לציון
 • כתובת:
  מנחת ראשון לציון
 • מנהל/ת:
  דני שלום
 • טלפון:
 • דוא”ל:

תעשיות התעופה והחלל בישראל

התצוגה סוקרת את התפתחות תעשיות התעופה משנות השלושים ועד היום, כולל גלשונים ודאונים, מטוסי תובלה ומטוסי קרב, רקטות, טילים ולויינים ועוד.

לוחמה אוירית בשמי ישראל

התצוגה מציגה את הפעילות האוירית הרבה בתחום הצבאי שהתנהלה בשמי הארץ ממלחמת העולם השניה, דרך שנות המנדט הבריטי, מלחמת העולם השניה. כמו כן פעילות התעופה מאז הקמת מדינת ישראל ועד ימינו, כולל מטוסי קרב ומפציצים, מטוסי תובלה וסיור ועוד.

מכדורים פורחים ועד ספינות אויר

התצוגה סוקרת את התפתחות התעופה הקלה מן האויר מהמונגולפייה עד ספינות האויר הגדולות של הגראף צפלין.

תעופה אזרחית בישראל

אוירון, נתיבי אויר א"י ואחרות, פעלו בארץ כבר בשנות השלושים. עם קום המדינה הוקמה חברות

אל על וארקיע שירשו את ציודה ומטוסיה של חברת אוירון. מטוסי חברות אלה מוצגים בצילומים ודגמים.

נתב"ג

כמו-כן מובא סיפורו של נמל התעופה בלוד אשר הוקם בשנת 1936, ומבנה הטרמינלים שלו, כמו מסלוליו שינו את דמותם ללא הכר וללא הרף. וכל שכן עם הקמתו של נתב"ג 2000

טכנולוגית הטיסה באויר ובחלל

כיצד מטוסים ממריאים, ונוחתים.

סוגי מנועים- ממנוע הבוכנה דרך מנוע הסילון ועד למנוע הרקטה המוצגים בחדר זה.

כמו כן סוגים עיקריים של מטוסים-ממטוסים בעלי שתי כנפיים ועד למטוסים בעלי כנף המשוכה לאחור, משוכה לפנים, כנף דלתא ולבסוף המטוסים החמקניים לסוגיהם.

ראשית התעופה בעולם

אוטו ליליאנטל בישר את ראשיתה של הגישה המדעית לתעופה, אשר הגיעה לשיאה בטיסתם של האחים רייט, במטוס מאויש, כבד מן האויר וממונע אשר היה גם בעל כושר ניהוג ושליטה.

חלוצי התעופה בארץ ישראל

*הצרפתים באים

המטוסים הראשונים הגעו לארץ בשנת 1913 כחלק ממסע אויר מפריז לקהיר. אחד מבין המטוסים נחת בגלל תקלה בתורכיה, ושני האחרים היו הראשונים אשר טסו בשמי הארץ – מישור החוף וירושלים.

*טרגדיה תורכית

נסיונות שערכו התורכים להציג את יכולתם בפני ההמון העותמני והעברי הסתיימו למרבה הצער במפח נפש: שניים מבן המטוס התרסקו, האחד בהאון והשני בחוף יפו בעוד המטוס השלישי הצליח להגיע לקהיר לאחר שהושט בספינה לביירות

ראשית הדאיה בישראל

מהנדסים וחובבי תעופה אשר הגיעו לישראל מגרמניה בשנת 1935 היו מבשרי הגלישה והדאיה. בולט מבין אלה היה אמיל פוהורליה (פורן), אשר תכנן ובנה את הגלשון הראשון בארץ. מחנות דאיה החלו בגבעת בנר, בחוף בת ים ובכפר ילדים.

בתי ספר ראשונים לטיסה

המחלוקות הפוליטיות בין ההגנה לאנשי בית"ר והאצ"ל לא דילגו על תחום הטיסה. בית הספר לטיסה "שרות אויר א"י" שהוקם והופעל על ידי אנשי האצל היה הראשון שהכשיר טייסי במטוסים ממונעים. הקורס הראשון הסתיים באפריל 1939. אנשי ההגנה הקימו את חברת אוירון שפתחה קורס מיוחד לטייסים שקבלו את כנפיהם בסוף שנת 1939.

ימי המנדט הבריטי

בינתיים הפעילו שלטונות המנדט הבריטיים מספר טייסות אשר פעלו נגד הפורעים הערביים כחלק משיטה לשלוט על הארץ מן האויר. המטוס הופעלו ממספר שדות תעופה שהעיקרי בהם היה ברמלה.

חיל האויר הישראלי

ראשיתו של חיל האויר הישראלי בשרות אויר אשר הוקם בסוף שנת 1947. עם הקמת המדינה יכול היה חיל האויר הישראלי להפעיל טייסות קרב והפצצה, טייסות קישור ותובלה ולמלא את משימותיו במקצועיות רבה. זאת הודות לפעילותם של נשי המח"ל מתנדבים אחרים וטייסים שהוכשרו לפני כן בארץ.

בית הספר לטיסה

מטוסים העיקריים של בית הספר לטיסה במגמה הראשוני מוצגים בציור ובדגמים.

הטייס לבושו וציודו

חדר מיוחד המוקדש לדמותו של הטייס.

לבושו והמערכות שנועדו להגן עלו ולאפשר לו לפעול בכל גובה ומצב טיסה.

סרבלי טיסה-צב"ה

בחדר מצויים סרבלי הטיסה של אנשי צוות האוויר :

אל"מ דני שפירא,

אל"מ גיורא אפשטיין,

ואל"מ עודד מרום.

כמו כן לבושו של טייס מתקופת מלחמת העולם השניה.

סרבלי טיסה-צב"ה

כמו כן, מוקדשת לנשות צוות האוויר:

רחל מרקובסקי הטייסת הראשונה בארץ, ויעל רום הטייסת הראשונה בחיל האויר ואחרות.

קסדות טיסה-צב"ה

כמו כן תצוגה של כובעי טיסה וקסדות ממלחמת העולם הראשונה ועד ימינו.

כיבוש החלל

מוקדשת התייחסות לטילים ולחלליות אשר שמשו למבצעי החלל הראשונים, כמו לטייסים הראשונים שיצאו למבצעים אלה, מוקדש חדר מיוחד. רקטות V-2 וונגארד, רדסטון ואטלס, טיטאן וסויוז כמו משגר החלל הענק סטורן 5. בפני המבקר מוצגים בעזרת דגמים שלבי הטיסה לעבר הירח, ומערכות הנחיתה עליו בעזרת נחתת LEM והחזרה לכדור הארץ.

אל"מ אילן רמון וכיבוש החלל על ידי מדינת ישראל

תצוגה מיוחדת מוקדשת לאילן רמון ולאנשי צוות מעבורת החלל קולומביה במשימה STS-107 אשר הסתיימה בטרגדיה. בתצוגה ספרים, בולים, מעטפות, מטבעות ומזכרות אחרות שהוצאו לזכר הטיסה והאסטרונאוטים.

כמו כן מוצגים לוחות ועליהם כלל הלויינים אשר שוגרו על ידי מדינת ישראל.

החל מלוייני ביון ותקשורת, לוייני סטודנטים ולוייני מכ"ם ומחקר.