חזרה לתוצאות החיפוש

אתר צריף בן גוריון-שדה בוקר -

 • שם:
  אתר צריף בן גוריון-שדה בוקר
 • עיר/ישוב:
  קיבוץ שדה בוקר
 • מנהל/ת:
  משרד
 • טלפון:
 • דוא”ל:

הצריף נשמר כפי שהיה ביום מותו של דוד בן-גוריון בשנת 1973. המתנות שקיבל בן-גוריון מאישים ומוסדות שונים, ושבהן בחר לקשט את ביתו, מקשטות את הצריף עד היום, בדרך בה הוצגו בחיי הזוג ודרכן ניתן להכיר את העדפותיהם של תושבי הבית. בלב הצריף נמצא חדר העבודה של בן-גוריון ובו חלק מספרייתו. 5,000 הספרים בחדר זה משקפים את תחומי התעניינותו: יהדות ותנ"ך, פילוסופיה, היסטוריה וגאוגרפיה, צבא וביטחון; בחדר זה כתב ספרים ומאמרים שליוו את פעילותו המדינית. כאן העלה על הכתב את זיכרונותיו, שאותם ייעד בעיקר לדור הצעיר של ישראל.

ברחבות ההסבר שבכניסה לאתר, מוקרן מייצג היסטורי המספר באנימציה על חייו של דוד בן-גוריון ועל יחסו לנגב.

שלושה חדרי תצוגה חדשים וחדישים מציגים בדרכים שונות את משנתו ואת דמותו של דוד בן-גוריון: בבית הראשון שנבנה בקיבוץ - תצוגה העוסקת בבן-גוריון, בקיבוץ שדה בוקר ובחזון הנגב; במבנה הסמוך - משחקי מחשב שעוסקים בנגב, בצה"ל ובתפקידו של הנוער; במבנה נוסף מוצג סרט על מנהיגותו של בן-גוריון על גבי מסך ענק.

חדרי התצוגה שמקיפים את הצריף נועדו להרחיב את המידע ולהעמיק את החוויה של הביקור בביתו של בן גוריון האיש והמנהיג.

לפני מותו כתב בן-גוריון בצוואתו:

אֲבַקֵּשׁ כִּי הַמִּבְנֶה בִּשְׂדֵה בֹּקֶר אֲשֶׁר שִׁמֵּשׁ כִּמְקוֹם מְגוּרַי עַד לְיוֹם פְּטִירָתִי יִשָּׁמֵר בְּצוּרָתוֹ הַנּוֹכְחִית עַל כָּל הָרִהוּט, הַסְּפָרִים וְכִתְבֵי הָעֵת הַמְּצוּיִים בּוֹ. אֵין בָּאָמוּר כְּדֵי לִמְנֹעַ הַעֲבָרַת הָרִהוּט, הַסְּפָרִים וְכִתְבֵי הָעֵת וְכָל שְׁאַר הַדְּבָרִים הַמְּצוּיִים בִּצְרִיף הַמְּגוּרִים לְמִבְנֶה שֶׁל קֶבַע, בְּמִדָּה וְיָקוּם מִבְנֶה כָּזֶה בְּסָמוּךְ לְאוֹתוֹ צְרִיף, וּבִלְבַד שֶׁיִּשָּׁמֵר אַף בְּאוֹתוֹ מִבְנֶה הָאֹפִי וְהַסִּגְנוֹן הַמְּקוֹרִי. בַּקָּשָׁתִי כִּי לְאַחַר מוֹתִי יִהְיוּ בֵּית הַמְּגוּרִים בִּשְׂדֵה בֹּקֶר עַל הַסִּפְרִיָּה וְהַנְּכָסִים שֶׁבּוֹ פְּתוּחִים לַצִּבּוּר הָרָחָב. אֲבַקֵּשׁ כִּי יָבִיאוּ אוֹתִי לִקְבוּרָה בְּנַחֲלַת הַקֶּבֶר בְּמִדְרֶשֶׁת שְׂדֵה בֹּקֶר לְצַד קִבְרָהּ שֶׁל פּוֹלָה זָ"ל. אֲבַקֵּשׁ כִּי בְּעֵת הַלְוָיָתִי וּלְיַד קִבְרִי לֹא יִנָּשְׂאוּ הֶסְפֵּדִים וְלֹא יֻשְׁמַע יְרִי מַטְּחֵי כָּבוֹד.

חוק דוד בן-גוריון, התשל"ז 1976, קבע כי יוקם מכון למורשת בן-גוריון והוא:

יהיה בשדה בוקר ויכיל את הצריף ששימש למגוריו של דוד בן-גוריון בקיבוץ שדה בוקר ואת ספרייתו במקום שהייתה בעת פטירתו.

כיום משמש הצריף כמוזיאון. המבקר בצריף נחשף אל דמותו של בן-גוריון כאדם וכמנהיג ואל התקופה שבה הוא חי. בצריף השומרים הסמוך מוצגת תערוכה המציגה את הקשר בין בן-גוריון והנגב. בנוסף לביקור בצריף בן-גוריון, נערכות בו פעילויות מוזיאליות

הצריף מציע פעילויות קצרות במסגרת טיולי בית ספר, לצד סדנאות בנושאי מנהיגות, תקשורת ונגב במסגרת ימי עיון וסמינרים למורים ולתלמידים. בצריף נמצא גם חדר העבודה המקורי של בן-גוריון ובו חלק מספרייתו, בה נמצאים כ-5,000 ספרים. ממגוון תחומים: יהדות, תנ"ך, פילוסופיה, היסטוריה, גאוגרפיה, צבא וביטחון. בחדר זה כתב בן-גוריון את ספריו ומאמריו, כמו גם את זכרונותיו.